Meediakajastus

Uudised

Laadale ja veskile laupäeval 6.juulil 2019!

Laupäeval 6. juulil 2019 leiab Seidla mõisas aset traditsiooniline vanavarahuviliste kogunemine suurele laadale! Maitsekas kodusisustus on kodukultuuri alus! Tuulik avatud kella 10st hommikul- püüame tuult, näitame veskit, müüme värsket jahu ja leiba.
 •  Loe laada kohta lähemalt!
 • Tule mängi Eesti 100aaret!

 •  Eesti100aaret/seidla-tuuleveski
 • Mida TV3 #Eesti100aaret mängu mängides avastas?
 •  Vaata siit!
 • Teadlaste Öö Seidla tuulikus reedel 26. septembril 2014 kl. 18-21!!

  Tule tuuleveskile! Teadlaste Ööl laseme tuuliku tiivad tuulde, vinname viljakotid üles, laseme kivid jooksma ja sõelad rappuma, kogeme kuidas viljaterast valmib tervislik jahu ning räägime veskijuttu.
 •  Loe lähemalt ka teistest põnevatest kohtadest mida külastada!
 • Laupäeval, 18. mail kella 18.00-23.00 Muuseumiöö 2013

  Meie öös on veskimehi!

  Saab teha ringkäigu Eesti ainsas tuule jõul jahvatavas hollandi tuulikus. Vaatamiseks on väljas vanad fotod Seidla tuuliku möldritest. Tuulikurahvas tutvustab veskit ja vastab lahkesti küsimustele. Kaasa saab osta värsket jahu. Kell 21.00 pakutakse külastajatele sooja koduleiba. Ilusal kevadõhtul on avatud kohvik „Tuulevaikus“. Loe lisaks http://www.muuseumiöö.ee/et

  Kevadine väljasõit Seidla tuulikusse ja Vargamäele!

  Koostöös Vargamäe muuseumiga pakume koolidele toredat ideed kevadiseks väljasõiduks. Tulge külla Seidla tuulikusse ja vaadake, kuidas vanas ehedas tuuleveskis veskitöö käib ning viljaterast jahu saab. Vargamäel saab kõhu täis, teha ringkäigu A.H. Tammsaare sünnitalus, kuulata pajatusi laste elust vanal ajal ning mängida rahvuslikke lastemänge, meisterdada või panna oma osavus proovile. Loomulikult on teretulnud igas vanuses külalised. Võime kokku seada just teie grupile meelepärase programmi.
  Vaata täpsemalt...

  Fotokonkursi tulemused selgunud!

  Suur tänu kõigile, kes saatsid meie fotokonkursile pilte! Headest parima valimine oli päris keeruline, kuid oleme tänaseks oma otsuse teinud. Kõige rohkem meeldis meile Raivo Saluste jaaniööl tehtud ülesvõte. Teine koht Mirjam Suve tehtud päikeseloojangu fotole ning kolmas koht Lotta-Lorette Kalmaru fotole "Minu muinasjutumaa päikeseloojang". Kolme parima foto autorile toimetame sooja Seidla tuuliku leiva. Fotosid saate näha meie Facebook leheküljel.

 •  Seidla tuuliku fotokonkurss Facebook'is
 • LAUPÄEVAL 2. JUULIL 2011 ON SEIDLAS VANAVARA LAAT KILA-KOLA, TUULIK AVATUD!

  Traditsiooniline antiigi- ja vanavarahuviliste suvine kohtumispaik on juuli esimene laupäev Seidla mõisa pargis Järvamaal. Laat algab juba varavalges (u 7:00 AM) ja kestab kuni kaupa jätkub (u 15:00). Pilet 2 EUR, parkimine külalistele tasuta, müügiplats 20 EUR. Lisainfo 5051490,

 •  www.tsunftijanes.ee
 • Seidla tuuleveski on huvilistele avatud kella 9-17. Müüme värsket jahu ja leiba. Avatud on kohvik, kus Vilve Väikeköök pakub maitsvaid ampse ja lonkse.

  Samal päeval toimub A.H. Tammsaare muuseumis Vargamäel kodumaise talutoodangu ja käsitöö laat kella 10.00-18.00. Lisainfo http://tammsaare.albu.ee/index.php?id=115.

  Albu mõis 2. juulil avatud! Vaatamiseks on väljas põnevad jahitrofeed Järvamaa jahimeestelt! http://mois.albu.ee/


  Seidla tuuleveski kuulutab välja FOTOVÕISTLUSE.

  Tee Seidla tuulikust üks ilus, põnev, huvitav foto ning saada aadressil triinu@seidlatuulik.ee. Fotosid koos autori nime ja ülesvõtte kuupäevaga ootame 15. septembrini 2011. Kõigist laekunud töödest paneme tuulikusse üles fotonäituse ning kolme parima töö autorile (lisaks aule ja kuulsusele :)) maitsev auhind! Fotod säilitatakse Seidla tuuliku ajalooarhiivis. Infot leiab ka Seidla tuuliku Facebooke-i lehelt. Tegemist võib olla ka päris vana fotoga, kõik jäädvustused on teretulnud. Jääme põnevusega ootama!

  Seidla tuuliku pererahvas


  Muuseumiöö, Muuseumiöö!

  Sel laupäeval, 14. mail, on Seidla tuuleveski kõigile tasuta avatud 18.00–23.00. Saab teha ringkäigu Eesti ainsas tuule jõul jahvatavas Hollandi tuulikus. Kui tuult on, käib tuulikus kibe veskitöö. Kohal on mölder ja tuulikurahvas, kes tutvustavad veskit ja vastavad lahkesti küsimustele. Kaasa saab osta värsket jahu. Tuuliku juures toimub mäng „Aare viljakirstus”, viljakottide tõstmise võistlus ja leivalabida jooks. 21.00 pakutakse külastajatele sooja koduleiba. Ilusal kevadõhtul on avatud kohvik „Tuulevaikus“. Vilve Väikeköök pakub pannkooke ja põnevaid kevadisi küpsetisi. Seidla tuuleveski lööb teist aastat kaasa Järvamaa Muuseumiöö mängus

 •  vaata lisa

 •  Muuseumiöö programm
 • Olete oodatud!


  Lumi, tuuleveski, hobused!

  Tulge ja vaadake kuidas tuul tiibadel purjeid punnitab, veskiseadmed raginal tööle hakkavad ning viljaterast soe ja kohev jahu saab. Soovi korral võimalik proovida reesõitu ning teha väiksem või suurem eine ajaloolise tuuliku kivikorrusel.

  Veskile ja sepil mine varra, kõrtsi hilda.


  Valgel laual rätiku all palav leib...

  Seidla tuuliku jahust küpsetatud koduleiba saab tellida Vilvelt! Helista 56 474 439, kirjuta vilve.metso@mail.ee

 •  Vaata lähemalt

 • Meisterda endale paberist tuulik!

  Mõista-mõista, mis see on? Neli hobust, ühed ohjad.Väga tõetruu Seidla tuuliku maketi saad soetada 25 krooni (1,6 euro) eest! Tore ja arendav meene lapsele ja suurele. Maketi kujundus Juhan Soometsalt, trükk Ecoprindilt.


 •  Lae arvuti taustapildiks Maalehe kalender

 •  Seidla tuulik Youtube's

 • Laupäeval 3. juulil toimub Seidla mõisa pargis antiigi- ja vanavara laat "Kila-Kola 2010". Sellega seoses on ka tuulik külastajatele avatud kella 9-18. Kohal on mölder ning tuule olemasolul toimub veskis vilja jahvatamine.

 •  Täpsem info laada kohta siit

 • 15. mai muuseumiööl on Seidla tuulik külastajatele avatud kella 17-23, kohal on mölder. Tuule olemasolul toimub veskis vilja jahvatamine. Öös on veskilugusid!

  Laupäeval, 15. mail kell 18–22 toimub taas muuseumiöö, mil tasuta on avatud 115 muuseumi üle Eesti. Tänavuse muuseumiöö sõnum on 'öös on lugusid, sellest on inspireeritud ka muuseumiöö üritused ning programmid. Enam kui saja muuseumiööl osaleva muuseumi programmi leiate aadressil: oo.muuseum.ee


  Seidla tuuleveski on üks tänavuaastasest Balti ringreisi sihtkohast! 5.mai 2010

  EASi Turismiarenduskeskus kutsub 1. maist 30. septembrini osa võtma reisimängust, mille käigus on võimalik tutvuda erinevate turismiobjektidega Eestis, Lätis ja Leedus ning võita selle eest auhindu. Reisikampaaniast osavõtjatele pakutakse külastamiseks ajaloolisi paiku, seiklus- ja veeparke, muuseume ja looduskauneid kohti. Turismiinfokeskuste kaasabiga on välja valitud 10 põnevat paika igas riigis. Mängulist aspekti lisab kampaaniale nn fotojahi osa, kus kampaanias osaleja peab leidma voldikus oleva objekti foto sihtkohas ning jäädvustama end koos sellega. Auhindade loosimisel osalemiseks tuleb fotod üles laadida kampaania kodulehele. Eesti sihtkohtadeks on sel aastal Eesti Tervishoiumuuseum, Tallinna Botaanikaaed, Käsmu kapteniküla, Epp Maria Galerii, Seidla tuuleveski, Eesti Ringhäälingumuuseum, Olustvere keraamika- ja klaasikoda, Tartu Ülikooli Loodusmuuseum, Ingatsi matkarada ja Jaaniraotu Linnupark. Täpsem info: www.greatbaltic.eu.


  Üks veski seisab välja pääl ja veskitööd võib näha sääl...

  Teisipäeval 27. oktoobril avasime pidulikult restaureeritud Seidla tuuleveski. Avaüritusel osalesid tuuliku restaureerimisele oma panuse andnud inimesed, Jamnese-perekonna liikmed, teiste Hollandi tuuleveskite omanikud, EAS-i ja valla esindajad, Seidla ja Kaalepi küla rahvas, muinsuskaitsjad ja teised asjahuvilised. Kuna tuult avamispäeval nappis, jäi jahu tol päeval jahvatamata, kuid tiibadel aitas külaliste rõõmuks mõned ringid teha elektrimootor. Avamisürituse raames rääkis Seidla tuuliku restaureerimisprojekti autor, Hollandi tuulikute asjatundja Mihkel Koppel Hollandi tuulikutest läbi aegade ning tuulikut restaureerinud OÜ Muinassepp juht Tõnu Sepp andis illustreeritud ülevaate Seidla tuuliku restaureerimise käigust. Sündmust oli kohapeal kajastamas Eesti Rahvusringhääling ja Maaleht.
  Esimese jahu jahvatasime pühapäeval, 25. oktoobril. Ebaühtlaselt puhuv tuul lasi prooviks ära jahvatada koti otra. Ära sai proovitud vaid üks kivipaar ja kruubimasina töökord. Jäime pikisilmi tugevamat tuult ootama. Oodatud tuul tuli siis alles pärast avamispäeva, 28. oktoobril. Puhangulise põhjatuulega sai ruttu kaks jahukotti ilusat odrajahu täis. Tuuliku koguvõimsuse proovimiseks jäi tuul jällegi nõrgaks. Nüüd ootavad soodsat tuult ja oma jahvatamisjärge küla talunike toodud rukki- ja nisukotid. Novembris oleme huvilistele avatud igal laupäeval, täpsema info leiate rubriigi "külastamine" alt.


  Seidla tuuleveski saab sügiseks tuule tiibadesse, 6.juuli 2009.

  Albu vallas Seidla külas asuvas Seidla mõisa tuuleveskis alustatakse 7. juulil tuuleveski restaureerimistöödega. Esimese tööna tõstetakse kraanaga maha tuuliku pea, mille all olevad korrastamist vajavad mehhanismid toimetatakse Saaremaale veskimeistritele restaureerimiseks. Seejärel toimub ajutise katuse all tuuliku sisseseade restaureerimine. Saaremaal valmistatakse tuulikule ka uued tiivad ning teised puuduolevad või väljavahetamist vajavad detailid. Samal ajal korrastatakse tuuliku aknad-uksed ja uue kuue saab hoone kiviosa. Tööd on plaanitud valmis saada septembri lõpul, mil tuuleveski rakendatakse tööle selle ajaloolises funktsioonis - sellest saab külastajatele avatud töötav muuseum, kus on võimalik jälgida tuuliku mehhanismide tööd ja möldri toimetusi tuule jõul jahu jahvatamisel. Pärast restaureerimistöid hakkame tuuleveskis korraldama töötubasid, millest on osa võtma oodatud kõik hollandi tuuleveski taastamisest huvitatud veskiomanikud, restauraatorid ja teised huvilised. Loodame, et sügisel on väikepõllumeestel võimalik vilja jahvatada tuule jõul ka teenustööna. Tuuleveski restaureerimisprojekt valmis koostöös Hollandi spetsialistidega arhitektuuribüroos Asum Arhitektid OÜ ja restaureerimistöid teostab OÜ Muinassepp. Restaureerimist toetab EAS piirkondade konkurentsivõime tugevdamise väikeprojektide programmist. 18. sajandist (ehitatud samal ajal Seidla mõisa peahoonega) pärinevast Seidla tuuleveskist saab esimene töötav hollandi tüüpi tuuleveski Eestis, mida on põhjust oma silmaga kaema tulla lähemalt ja kaugemalt.

  Triinu Lamp, 6.juuli, 2009.a.
  MTÜ Seidla Tuuleveski